Rólunk - Klinikánk története

Klinkánk története

  • 1922-től Központi Röntgen Intézet
  • 1929-től Röntgen Laboratórium (I. sz. Sebészeti Klinika és az I. sz. Belgyógyászati Klinika épületében)
  • 1945-től Radiológiai Osztály (Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán)
  • 1962-től Radiológiai Klinika (Kobaltterápiás Laboratórium, Sugárterápiás Részleg)
  • 2001-től önálló Sugárterápia Tanszék
  • 2012-től Onkológiai Klinika Sugárterápia Osztály
  • 2019-től Onkoradiológiai Klinika

Az első terápiás besugárzásokat annakidején a radiológusok végezték, Debrecenben 1923-ban Elischer Gyula professzor vezette Röntgen Tanszék orthovoltos rtg. terápiás készülékével végeztek először sugárkezelést. Ugyanitt, az akkor már Radiológiai Klinikán Jóna Gábor egyetemi docens vezetése alatt kezdte meg működését az ország második kobaltágyúja 1963-ban. A Péter Mózes egyetemi tanár vezette Radiológiai Klinika Sugárterápiás részlegének vezetője Miltényi László egyetemi docens, két kobaltágyúval (1986-os ill. 1994-es telepítésű), egy muzeális, de jól használható felületi rtg. terápiás készülékkel (1950), egy 1992-es évjáratú közelbesugárzó készülékkel, és egy UV4–es rtg. átvilágító berendezéssel végezte a sugárkezeléseket. Majd az 1998-as fejlesztésnek köszönhetően egy lineáris gyorsítóval és egy terápiás szimulátorral bővült a géppark.

A sugárterápia, mint önálló disciplina fokozatosan vált le a radiológiáról. A centrum vezetése 2001-ben döntött úgy, hogy a szakma önállósodása miatt önálló tanszéket szervez. Az új tanszék vezetését pályázat útján Horváth Ákos egyetemi docens nyerte el. Graduális oktatásban a Radiológia, az Onkológia és a nagy klinikai tárgyak részére végeztek átoktatást az állami és a térítéses orvos és fogorvosképzés terén, postgradualis továbbképzéseken a háziorvosok, a társszakmák részére már első évben négy önálló tanfolyamot szerveztek. A betegellátás mennyiségi és minőségi fokozását műszaki infrastruktúra fejlesztésével alapozták meg, 2003-ban egy újabb lineáris gyorsítóval gyarapodtak. 2005-től besugárzástervező rendszerük felújítása is sorra került, így nemcsak hogy betegeik országosan legnagyobb hányadát tudják modern, konformális fotonbesugárzásban részesíteni, hanem új sugárterápiás eljárások bevezetésére is lehetőségük nyílt (sztereotaxiás sugársebészet, teljes test besugárzás, stb). Oktatási tevékenységüket a kreditpontos oktatási rendszerre való áttérés után speciálkollégiumokkal, kötelezően választható tanfolyamokkal, Ph.D. kurzusokkal egészítették ki. 2007-ben vehették birtokba az Auguszta program keretében megvalósult 20 ágyas Fektető Osztályt, ami ugrásszerű változást hozott a betegellátás minőségében. 2010-ben Szluha Kornélia egyetemi docens vette át a tanszék irányítását, vezetése alatt 2011-ben CT szimulátor telepítése történt, majd 2012-ben megkezdődött az Onkoradiológiai Klinika új épületének kivitelezése.

A Sugárterápia és az Onkológiai tanszékek egyesítése Onkológiai Intézetté 2012 júliusától valósult meg, ennek vezetésével Horváth Zsolt egyetemi docenst bízták meg. Irányítása alatt valósult meg 2013-ban az ELEKTA Synergy gyorsító telepítése, a MOSAIQ Record & Verify upgrade-je, 2014-ben az első intenzitás modulált kezelések kivitelezése. 2015-ben az ELEKTA VersaHD gyorsító telepítése, új brachyterápiás berendezés beszerzése, 4D CBCT telepítése a lineáris gyorsítókra, valamint a sztereotaxiás kezelések klinikai gyakorlatban történő bevezetése és a fektető részleg ágyszámának 30 való bővítése. 2017 júliusától stratégiai döntés alapján az Intézet vezetését Árkosy Péter főorvos vette át. 

2019.07.01-el a DE Szenátusi döntésének értelmében az Onkológiai Klinika Osztályai különváltak és megalakult az önálló Onkoradiológiai Klinika és Onkoradiológiai Tanszék Kovács Árpád egyetemi docens vezetésével.

 

Frissítés dátuma: 2019.11.08.